poniedziałek, 30 listopada 2015

poszukiwanie rozwiązań



Opinie w sprawie konieczności kontrolowania jakości spożywanych produktów zamykają słowa:

Stan umysłu to wykładnia dobrze funkcjonującego przewodu pokarmowego


dlatego stosowanie pojemników próżniowych przestaje być domeną klientów wyższej półki i staje się domeną klientów traktujących własne zdrowie jako najważniejszy czynnik codzienności.


środa, 25 listopada 2015

Największe osiągnięcie człowieka - medycyna

Sondaże przeprowadzane przez różne agendy a dotyczące największych zdobyczy człowieka, wyraźnie plasują na 1 miejscu osiągnięcia dotyczące ochrony zdrowia.  
Należy jednak zapytać gdzie się ona zaczyna? Odpowiedź, która nie powstała dzisiaj, wskazuje że działania zapobiegawcze to najlepszy sposób by eliminować zagrożenia zdrowotne. Najprostszy sposób to higiena osobista a także otoczenia w jakim przebywamy, jakość spożywanego jedzenia staje się najważniejszym orężem w wieloletniej walce o zdrowie.
Rynek oferuje wiele towarów lecz ich przechowywanie nawet w lodówce nie stanowi zabezpieczenia przed szybkim traceniem przez produkty własności odżywczych. Idea próżniowych pojemników superVAC to stworzenie możliwości długiego przechowywania żywności. Trwałe i lekkie pojemniki o pojemnościach od 600 ml do 7000 ml zapewnią w każdej kuchni doskonałe warunki dla produktów niezbędnych do przygotowywania wspaniałych dań dając jednocześnie możliwość ich przechowywania bez utraty zapachu i smaku.
Zapraszamy każdego smakosza,

wtorek, 24 listopada 2015

Święta, Święta ...........



Zima ma to do siebie że sypie śniegiem,
pomni jej natury, sposobem zapobiegliwym
nie pozwalamy by świąteczne frykasy
znajdowały swój koniec

w koszu smaków zepsutych.

wtorek, 3 listopada 2015

Oferta na zdrowie


Troska, przemyślane gesty, można mówić o różnych potrzebach lecz warto pomyśleć o ochronie, która na podstawowym poziomie może zapobiec wielu niechcianym problemom zdrowotnym




środa, 21 października 2015

Naukowcy informują, my mamy wybór jak zapobiegać


 • Około 1/3 światowej produkcji żywności ulega zepsuciu;
• obecność mikroorganizmów: jakie,ile
• okres przydatności do spożycia: szybko psująca się żywność (jaja); artykuły o długiej trwałości (makaron); pośrednie (chleb);
• „zanieczyszczenie” pierwotne
Najczęściej występującymi drobnoustrojami psychrotrofowymi (psychrofilnymi) w mleku są mikrokoki, laseczki rodzaju Bacillus, paciorkowce, pałeczki mlekowe (Lactobacillus), bakterie rodzaju Pseudomonas i Escherichia coli. W mleku przechowywanym w temperaturze 2-4°C dominującym gatunkiem bakterii psychrotrofowych jest Pseudomonas fluorescens. Stosunkowo często występują także Listeria monocytogenes i Bacillus cereus. W zależności od ogólnej liczby drobnoustrojów znajdujących się w mleku, bakterie psychrotrofowe mogą stanowić 10--90%.

Drobnoustroje w żywności
Fazy wzrostu bakterii
1. Faza pierwotnego zahamowania (spoczynkowa, adaptacyjna)- okres początkowy po dostaniu się jednostki tworzącej kolonię (j.t.k.), np. komórki bakteryjnej, do nowego środowiska. W tej fazie komórki nie dzielą się; zachodzi adaptacja do nowych warunków środowiska. W zależności od rodzaju bakterii może trwać kilka do kilkunastu godzin.
2. Faza wzrostu logarytmicznego (intensywnego wzrostu) - liczba komórek gwałtownie rośnie, zachodzą intensywne podziały. Faza ta jest nazywana trofofazą.
3. Faza równowagi - dochodzi do zrównania się w przybliżeniu liczby komórek tworzących się i obumierających w danej chwili. Faza ta następuje gdy zaczynają się wyczerpywać źródła pokarmu i/lub stężenie produktów przemiany materii wzrasta do poziomu szkodliwego dla samych bakterii. Dla większości gatunków faza ta następuje po osiągnięciu stężenia komórek bakteryjnych na poziomie ok. 107 - 108 j.t.k./ml (cfu/ml). W czasie trwania fazy równowagi drobnoustroje zaczynają produkować wtórne produkty przemiany materii, substancje charakterystyczne dla danego gatunku. Etap ten nazywa się czasem idiofazą.
4. Faza wymierania (spadkowa)- dominują procesy obumierania komórek, bakterie wytwarzają formy inwolucyjne (zmienia się kształt komórek). Drobnoustroje przetrwalnikowe intensywnie wytwarzają przetrwalniki. W niektórych przypadkach, w podłożach płynnych, można mówić o samowyjałowianiu się środowiska.
Czynniki wewnętrzne
• Temperatura;
• Światło;
• Odczyn środowiska;
• Obecność wolnego tlenu lub jego brak;
• Woda;
• Obecność środków hamujących wzrost;
• Dostępność składników odżywczych.
Skład chemiczny i pH
• gnicie: proteoliza i rozkład beztlenowy białek → cuchnące związki aminowe;
• pH: wpływ na populacje drobnoustrojów i typy reakcji chemicznych → metabioza w żywności



Mikrobiologiczna degradacja składników żywności
Mikrobiologiczna degradacja składników żywności c.d.
proteolityczne i kwaszące:
Enterococcus faecalis, Micrococcus caseolyticus, Brevibacterium linens
głębokie gnicie: wydzielenie amoniaku, wytworzenie indolu, skatolu;
Clostridium, Achromobacter, Pseudomonas

Brevibacterium linens
• pałeczka Gram (+);
• w glebie, wodzie, produktach mlecznych, rosną w szerokim zakresie wartości pH i zasolenia;
• bakterie czerwieni serowej (czerwonymi) lub Brevibacterium linens ("wersją" żółtą): ser maziowy czerwony lub żółty, np. Limburger). Bochenki serów spryskiwane są specjalnymi kulturami bakterii → dojrzewają tak długo, aż ich powierzchnia pokryje się czerwoną, wzgl. żółtą mazią;
• bytuje na martwych komórkach skóry i powoduje przemianę aminokwasów w metanotiol (merkaptan metylowy - gaz o silnej, odrażającej woni zgniłej kapusty), wiele związków siarki i amoniaku;

Cechy fizyczne
• mielenie, siekanie – zwiększa powierzchnię dostępu i wzrost bakterii;
• obecność np. skórki warzyw i owoców spowalnia rozwój bakterii;
Substancje przeciwdrobnoustrojowe • kumaryny – owoce i warzywa (cytrusy, pietruszki, seler); glikozydy, hamują tworzenie adduktów DNA; hepatotoksyczne;
• W grudniu 2010 Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie zgodziła się na import produkowanej w Polsce "Żubrówka" ze względu na obecność kumaryn wykazujących właściwości antykoagulacyjne (utrudniają krzepnięcie krwi).
• lizozym – mleko, jaja;
• związki aldehydowe i fenolowe – zioła, przyprawy;
• allicyna – fitoncyd w czosnku; ostra, dławiąca woń, silne działanie antybiotyczne;
• polifenole (taniny, flawonoidy, ligniny) – niektóre to fitoaleksyny (wirusy, owadów, grzybów); piwo, wino, winogrona, jagody, oliwa z oliwek, herbata, orzechy, kakao, yerba mate;
Czynniki zewnętrzne hamujące wzrost drobnoustrojów
• temperatura
– niskie temperatury;
• wilgotność względna
– niższa;
• atmosfera
– ↓O2; pakowanie próżniowe (plastikowej lub aluminiowej torebka, z której wypompowuje się większość powietrza);
– pakowanie ze zmodyfikowaną atmosferą (modified atmosphere packaging, MAP) - zmiana składu gazu pozostającego w kontakcie z produktem spożywczym poprzez zastąpienie powietrza pojedynczym gazem lub mieszaniną gazów o specjalnym składzie. Produkt spożywczy jest następnie przechowywany w niskiej temperaturze, poniżej 30 C. Jest to metoda stosowana głownie w celu obniżenia zawartości tlenu w opakowaniu, zachowania wilgotności produktu i zapobiegania wzrostu bakterii tlenowych.


Rodzaje gazów stosowanych przy pakowaniu w MAP
CO2: dobrze rozpuszczalny w wodziei w tłuszczach; własności bakteriostatyczne i fungistatyczne:
- zmiana funkcji błon komórkowych w zakresie pobierania substancji odżywczych i absorpcji;
- bezpośrednie hamowanie enzymów lub obniżenie ich reaktywności;
- wnikanie do błon komórkowych bakterii → zmiany pH wewnątrz komórek;
- bezpośrednie zmiany fizykochemicznych własności białek.
– Ogólnie efekt sprowadza się do wydłużenia fazy spoczynkowej (lagfaza) wzrostu bakterii i obniżenia wzrostu w fazie logarytmicznej. Efekt wydłużenia lagfazy jest bardziej znaczący. Z chwilą przejścia bakterii z lagfazy do fazy logarytmicznej następuje ograniczenie działania CO2 na wzrost bakterii. Wyjaśnia to znaczenie jak najszybszego umieszczenia produktu w opakowaniu wypełnionym atmosferą ochronną. Bakteriostatyczne oddziaływanie CO2 zależy od jego stężenia, ciśnienia cząstkowego, objętości gazu, rodzaju drobnoustroju, stopnia jego rozwoju i początkowej ilości komórek, fazy ich wzrostu, temperatury przechowywania, kwasowości, aktywności wody i rodzaju zapakowanego produktu.
CO2 węgla szczególnie efektywny jest dla produktów zagrożonych zepsuciem wskutek działania tlenowych, Gram ( – ) bakterii psychotrofowych (Vibrio, Pseudomonas, Acinetobacter, Chromobacterium, Aeromonas, Alcaligenes i Flavobacterium).
Azot (N2) jest gazem obojętnym bez smaku i zapachu. Jego obecność w opakowaniach zawierających mieszaniny gazów ze znacznym udziałem CO2, zapobiega powstawaniu efektu próżni, co jest wynikiem jego słabej rozpuszczalności w wodzie i tłuszczach. Dodatkowo może opóźniać procesy jełczenia oraz hamować wzrost mikroorganizmów tlenowych.
Tlen (O2) stosowany jest do pakowania świeżego mięsa, aby utrzymać charakterystyczną czerwoną barwę utlenionej formy mioglobiny, jaką jest oksymioglobina, a także do pakowania owoców i warzyw, tak, by nie powstrzymać całkowicie procesów ich oddychania i zachować barwę. Ponadto tlen może inhibitować wzrost bakterii anaerobowych, co ma praktyczne znaczenie przy pakowaniu ryb białych. W innych przypadkach dąży się do ograniczenia jego obecności wewnątrz opakowania, ponieważ umożliwia rozwój drobnoustrojów aerobowych, bierze udział w reakcjach enzymatycznych oraz przemianach takich składników żywności, jak witaminy i związki smakowo-zapachowe.
Rodzaje gazów stosowanych przy pakowaniu w MAP
światło
• promienie ultrafioletowe: czynnik bakteriobójczy (zmiany w strukturze kwasów nukleinowych); rola promieni słonecznych w naturze, szczególnie wobec nasyconego bakteriami kurzu, znajdującego się w powietrzu (słoneczne ulice i pomieszczenia zawierają znacznie mniej bakterii niż miejsca ciemne i duszne);

„Psucie mikrobiologiczne”
• drobnoustroje: z surowców, składników dodatkowych albo z zanieczyszczenia;
• mechanizmy psucia zależą od rodzaju flory oraz rodzaju żywności; • wypadkowa właściwości wewnętrznych żywności oraz czynników zewnętrznych; Pseudomonas sp. i Acinetobacter/Moraxella sp.- nieprzyjemne wonie i smaki, Lactobacillus sp. i Streptococcus sp. - kwaśnienie; E. coli - wydzielanie gazu;
• zmiany wizualne - rozmaite formy: odbarwienia, przebarwienia, mętnienie, śluzowacenie, gnicie;
• toksyny
Biofilm
• trójwymiarowa „społeczność” bakterii w macierzy zewnątrzkomórkowych polimerów (egzopolisacharydów) wykazujących zdolność adhezji do wilgotnych powierzchni stałych oraz do siebie nawzajem;
• jednogatunkowy, wielogatunkowy (np. płytka nazębna);
• bakterie tworzące biofilm: Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Enterococcus faecalis;
• matryca biofilmu: ochrona mikroorganizmów (tworzących biofilm) przed szkodliwymi czynnikami środowiska (np. antybiotyk);
• udział w patogenezie chorób przewlekłych, zwłaszcza zakażeń towarzyszących stosowaniu cewników, drenów, zakładaniu implantów;
• Zwarta struktura biofilmu jest bardzo trudna do usunięcia, dlatego też mycie i dezynfekcja są ważnymi czynnikami mającymi na celu zapobieganie akumulacji materii mikrobiologicznej.



Płytka nazębna
Biofilm - jelito
Psucie się żywności
• mięso
– stół/deska do krojenia mięsa;
– pasy transmisyjne;
– temperatura
– powolna dystrybucja;
– bakterie jelitowe;
• ryby
– zanieczyszczone wody;
– pojemniki transportowe
Psucie się żywności
• drób i jaja kontakt z człowiekiem zdolność wnikania bakterii
• mleko i produkty mleczne bakterie przetrwałe po pasteryzacji ( Lactobacillus i Streptococcus)
• pieczywo zarodniki grzybów, które przetrwały po pieczeniu
• ziarna zbóż grzyby wytwarzające toksyny

Toksyny: ergotyzm
• grzyb buławinka czerwona (Claviceps purpurea), atakujący żyto; • alkaloidy (ergotamina, ergometryna, kwas d-lizergowy)
ergotoxicosis, ogień Świętego Antoniego, efekt zatrucia sporyszem zbożowym; tzw. skleroty sporyszu w ziarnach żyta i w mące stosowanej do spożycia była przyczyną halucynacji, przykurczów mięśni, prowadzących z powodu niedokrwienia do martwicy tkanek (w szczególności kończyn);
buławinka czerwona
Toksyny: mycetismus
• grzyby trujące: muchomor sromotnikowy, zielonawy (Amanita phalloides) -fallotoksyny (falloidyna, falloina, fallizyna, fallicydyna) oraz amatoksyny (amanityna, amanina, amanullina) borowik szatański (Boletus satanas) – muskaryna, boletyna
• cytotoksyczne uszkodzenie nerek, wątroby, O.U.N, ból brzucha, torsje, b. silna biegunka;
Toksyny: glony, „toksyny morskie”
• zatrucia toksynami morskimi (ang. shellfish poisoning) – wywoływane przez mikroskopijne glony planktonowe, głównie z rodzaju Dinoflagellates, będące następnie akumulowane przez mięczaki (małże omułki, ostrygi), które się nimi odżywiają;

PSP (paralytic shellfish poisoning) - zatrucie porażenne
• głównie saksytoksyny: rozpuszczalne w wodzie, ciepło- i kwaso-stałe, gotowanie ich nie eliminuje; inne: neosaxiton i gonyautoxins
• mięczaki mogą „przechowywać” toksyny przez kilka tygodni, ale nieraz do dwóch lat;
• . Dodatkowe toksyny znajdują się takie jak I do IV. Wszystkie z nich działają przede wszystkim na układ nerwowy.
objawy: po 30 min. od spożycia;
zatrucie łagodnie: mrowienie wokół ust, na twarzy i w palcach; ból i zawroty głowy; nudności i wymioty, biegunka; trwałe skutki:
zatrucie ostre: paraliż mięśni, trudności w oddychaniu, śmierć po 2- 4 godz.;
leczenie: płukanie żołądka, sztuczne oddychanie,

PSP - gatunki
Wiciowce: Alexandrium (A. catanella, A. cohorticula, A. fundyense, A. fratercularis, A. leei, A. minutum, A. tamerense)
Gymodinium catenatum Pyrodinium bahamense
PSP -rozmieszczenie 2005
DSP (diarrhetic shellfish poisoning) - zatrucie biegunkowe
objawy: po 30 min. -12 godz. od spożycia;
zatrucie łagodnie: biegunka; nudności i wymioty, bóle brzucha;
zatrucie ciężkie i chroniczne: nowotwory przewodu pokarmowego;
leczenie: objawy ustępują po 3 dniach niezależnie od form leczenia;
Związki chemiczne przedłużające trwałość produktów spożywczych
• konserwanty benzoesan sodu,
• przeciwutleniacze kwas askorbinowy
• stabilizatory kwas cytrynowy – regulator kwasowości i stabilizatora
• regulatory kwasowości kwas mlekowy
Wykrywanie patogenów zatruć pokarmowych
– posiewy
– metody immunologiczne
– metody molekularne




Mikrobiologiczna ocena stanu wody i ścieków
• określić liczbę kolonii bakterii heterotroficznych (liczbę jednostek tworzących kolonie: colony forming units CFU lub jtk) w określonej objętości wody (1 ml).
• bada się dwie grupy bakterii: mezofile i psychrofilne;
– obecność bakterii psychrofilnych- wskaźnik zanieczyszczenia wody substancjami organicznymi; często są to bakterie autotroficzne, naturalnie występujące w wodach, w glebie, pod śniegiem i w ściekach (na ogół niechorobotwórcze bakterie wodne). Najczęściej spotykane bakterie psychrofilne, to Gram (-) pałeczki : Vibrio, Pseudomonas, Acinetobacter, Chromobacterium, Aeromonas, Alcaligenes i Flavobacterium oraz Gram (+): Micrococcus, Arthrobacter i Bacillus. Są to mikroorganizmy szeroko rozpowszechnione we wszystkich ekosystemach. Bakterie zimnolubne rozkładają martwą materię organiczną w środowisku, w którym inne mikroorganizmy nie znajdują warunków do życia.
– bakterie mezofilne - normalnie żyją one w obrębie organizmu człowieka i zwierząt stałocieplnych, a do wody trafiają wraz ze ściekami oraz przez bezpośrednie skażenie. Wśród tych bakterii, oprócz typowych saprofitów, które występują w przyrodzie oraz żyją w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt stałocieplnych, występują także liczne bakterie chorobotwórcze.
Drobnoustroje wskaźnikowe - woda
• Bakterie grupy coli (np. Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Proteus, Serratia)
Escherichia coli
• enterokoki
Bakterie wskaźnikowe świeżości
• ogólna liczba bakterii – przy badaniu surowców, produktów spożywczych, ocenianie stopnia czystości powierzchni produktu;
• ogólna liczba mezofili, termofili, psychrofili;
• niektóre produkty spożywcze, zwłaszcza pochodzenia morskiego nie maja ich, jeśli je stwierdzamy to oznacza, iż produkty te uległy zanieczyszczeniu wtórnemu;
Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej) typ A, szeroko rozpowszechniona w przyrodzie - w glebie, ściekach, wodzie. Spory są niewrażliwe na NaCl.
Salmonella, Klebsiella, Proteus, Clostridium perfringens 3×103 bakterii/g mięsa świeżego, 106/g mięsa rozdrobnionego.
Kryterium higieny procesu
• wymagania (dozwolona liczba określonych drobnoustrojów lub objętość produktu, w którym mogą być one obecne), których spełnienie pozwala na akceptację funkcjonującego procesu produkcji;
• stosuje się do oceny procesu produkcyjnego (w trakcie trwania procesu produkcyjnego), a nie do oceny produktów wprowadzanych na rynek;


Metody ilościowe w mikrobiologicznych badaniach żywności
Pobieranie prób do badań
• Próbka pobrana do badań mikrobiologicznych powinna być „reprezentatywna” tzn. powinna odzwierciedlać stan całego badanego produktu. Najczęściej do badań ilościowych pobiera się 10g lub 10cm3 produktu. Produkty płynne należy przed pobraniem próbki dokładnie wymieszać. Z produktów stałych i sypkich jałowym skalpelem, łyżeczką lub świdrem pobiera się 10g produktu, przenosi do jałowego woreczka, dodaje się do 90cm3 płynu do rozcieńczeń i homogenizuje (np. w stomacherze) w celu ujednolicenia próby.
• Żywność o spodziewanej dużej liczbie drobnoustrojów (w jednym mililitrze/gramie mogą się znajdować miliony (106) lub nawet miliardy (109) komórek) należy przed posiewem rozcieńczyć - zwykle stosuje się szeregi 10-krotnych rozcieńczeń w postępie geometrycznym.
Oznaczanie najbardziej prawdopodobnej liczby drobnoustrojów (NPL)
• płytkowa z użyciem pożywek stałych
a) posiew wgłębny
b) posiew powierzchniowy
• system płytki spiralnej
W metodzie tej rozcieńczenie jest precyzyjnie rozprowadzane po powierzchni płytki, tworząc spiralę Archimedesa. System ten znacznie ogranicza czas analizy i ilość materiałów, ponieważ na jednej płytce można wykryć mikroorganizmy występujące w liczbie 400-400000 komórek/g lub cm3.
• Metoda „Droplete”
Rozcieńczoną próbę miesza się w stosunku 1:9 z upłynnionym podłożem agarowym. Następnie zaszczepione podłoże nanosi się w postaci kropli, o objętości 0,1cm3, na plastikowe płytki i po skróconym czasie inkubacji liczy się mikrokolonie za pomocą lupy lub
Schemat wykonywania rozcieńczeń i posiewów metodą wgłębną i powierzchniową
Cechy mikroorganizmów wskaźnikowych:
• powinny występować w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt;
• występowanie w kale, odchodach w dużych ilościach;
• łatwo wykrywalne;
• odporne na warunki środowiska inne niż w przewodzie pokarmowym;
Drobnoustroje wskaźnikowe – artykuły spożywcze
• Niektóre produkty spożywcze zwłaszcza pochodzenia morskiego nie maja ich, jeśli je stwierdzamy to oznacza, iż produkty te uległy zanieczyszczeniu wtórnemu.
Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej) typ A, szeroko rozpowszechniona w przyrodzie - w glebie, ściekach, wodzie. Spory są niewrażliwe na NaCl
Salmonella, Klebsiella, Proteus, Clostridium perfringens 3*103 bakterii/g mięsa świeżego, 106/g mięsa rozdrobnionego. Kiełbasy – Salmonella. Wędzonki – coli-podobne, paciorkowce kałowe. W temp. stopni C wzrost Enterobacter. Mięso gotowane – spory ciepłoopornych przeżywają. Mikrofale – redukują coli podobno do stopnia niewykrywalności, paciorkowce przeżywają. Mięso pieczone – wzrost Cl. perfrigens. Mięso smażone – redukcja ogólnej liczby bakterii i pałeczek coli-podobnych. Ryby świeże – śledzie bałtyckie Cl. botulinum typ E. Salmonella – w rybach rzecznych. Ryby mrożone – filety – E. coli (wtórne zanieczyszczenie). Ryby solone – enetrokoki i Clostridium perfringens. Marynaty – enterokoki, b bacterium. Ryby wędzone -paciorkowce kałowe. Drób tuszki – Salmonella, Cl. Perfringens. Mrożonki – E. coli i ogólnie Enterobacteriaceae. Jaja: ogólna liczba na skorupie po zniesieniu 104 -106 E. coli. Masa jajowa – ogólnie Enterobacteriaceae i paciorkowce kałowe. Mleko – kałowe coli – podobne. Pasteryzowane – Streptococus fecalis, i coli podobne. Sery twarogowe i homogenizowane – coli-podobne, kałowe E. coli 109/g. Sery dojrzewające – paciorkowce kałowe i Cl. perfringens. Lody – miano Coli i enterokoki. Konserwy pasteryzowane – paciorkowce.


Enterobacteriaceae
Rodzaj Escherichia – wskaźnik sanitarny produktu (bo w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt); wrażliwe na niskie temperatury (poniżej 0şC), ogrzewanie, giną przy 60 şC po 15 min.→ ich obecność w produktach pasteryzowanych wskazuje na zanieczyszczenie wtórne; biegunki, zesp. hemolityczno-mocznicowy;
Rodzaj Salmonella – nosicielstwo u ludzi i zwierząt (kaczki, kury, świnie, gryzonie); rosną w szerokim zakresie temperatur (5 do 46şC) i pH 6,6 – 8,2, giną podczas pasteryzacji. dur brzuszny i dur rzekomy, tzw. gatunki odzwierzęce → tzw. salmonelozy, zwłaszcza po spożyciu żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso z dodatkiem surowych jaj, mleko surowe);
Rodzaj Shigella – chorobotwórcze dla ludzi (czerwonka bakteryjna, zatrucia pokarmowe); tylko przewód pokarmowy człowieka; żywność i woda mogą być przenośnikiem; wrażliwe na ogrzewanie, jednak na brudnej odzieży mogą przetrwać wiele dni, podobnie jak w fekaliach;
Rodzaj Proteus – w wydalinach ludzi i zwierząt, w glebie, wodzie i powietrzu; bakterie gnilne, odgrywające dużą rolę w psuciu produktów białkowych. Przy silnym namnożeniu mogą spowodować zaburzeń jelitowych;
Rodzaj Erwinia – zdolność rozkładania pektyn → powodują miękką zgniliznę warzyw podczas ich przechowywania. Niektóre szczepy mogą być przyczyną zaburzeń jelitowych u ludzi.
Rodzaj Serratia – bardzo rozpowszechnione w przyrodzie, powodują psucie się różnego rodzaju żywności, szczególnie zawierającej skrobię, wywołując barwne plamy na produktach. Na ogół są to saprofity.
Rodzaj Yersinia – w przewodach pokarmowych zwierząt i w wodzie; wrażliwe na temperatury pasteryzacji; izolowane są z różnych produktów żywnościowych, mięsa, mleka, wody i szczególnie często z warzyw i jadalnych skorupiaków. Produkty żywnościowe przechowywane w lodówce, szczególnie pakowane próżniowo, mogą być źródłem zakażenia Yersinia enterocolitica (ostre zaburzenia przewodu pokarmowego podobne do salmoneloz);
pałeczki Gram (-) niefermentujące
Rodzaj Pseudomonas – szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, o dużej aktywności biochemicznej. W stanie zamrożenia przeżywają bardzo długo, charakteryzują się również wysoką ciepłoopornością. Stanowią dominującą mikroflorę produktów spożywczych: drobiu, mięsa, jaj, ryb, mleka i masła, przechowywanych w warunkach chłodniczych. Powodują zepsucia tych produktów, np. śluzowacenie, barwne plamy i zmianę cech organoleptycznych.
pałeczki Gram (+)
Rodzaj Listeria – szeroko rozpowszechniony w przyrodzie;
• zdolność namnażania się w niskich temperaturach, przeżywaj proces mrożenia i długotrwałe okresy wysuszenia;
• zaliczane są do najbardziej ciepłoopornych wśród form wegetatywnych;
• tolerują znaczne stężenia soli i niskie pH; wzrost w obecności 40% żółci;
• mogą powodować zatrucia o ciężkim przebiegu, szczególnie u osób z upośledzoną odpornością; u ciężarnych mogą powodować poronienia oraz zakażenia płodu;
• źródło zakażenia: najczęściej żywność (np. pasztety, galarety mięsne, sery, sałatki warzywne, ryby) zawierająca powyżej 1000 pałeczek na 1g produktu;
• przyczynę zachorowań najczęściej stanowią serotypy 1/2a, 1/2b i 4b;
Rodzaj Bacillus – stwierdza się ich obecność w mięsie i jego przetworach, w produktach mleczarskich, zbożowych, owocowo-warzywnych, przyprawach. Powodują psucie różnych produktów, wywołują hydrolizę skrobi, śluz i ciągliwość miękiszu pieczywa i nieprzyjemny zapach oraz kwaśne zepsucia konserw owocowo-warzywnych, wady serów (gorzki smak, wzdęcia), speptonizowany skrzep mleka („na słodko”) i zepsucia mleka zagęszczonego. Gatunki chorobotwórcze są przyczyną zatruć pokarmowych występujących szczególnie po spożyciu produktów białkowych i skrobiowych (deserów, sosów), uprzednio ugotowanych i pozostawionych w temperaturze pokojowej , sprzyjającej kiełkowaniu zarodników.
Rodzaj Clostridum – szeroko rozpowszechnione, naturalnym środowiskiem ich bytowania jest gleba. Do produktów żywnościowych dostają się z ziemią i kurzem. Część ich gatunków wywołuje ciężkie zatrucia pokarmowe. Inne prowadzą procesy gnilne produktów białkowych w warunkach beztlenowych, np. bombaż konserw mięsnych, nadając produktom odrażające cechy organoleptyczne. Mogą być spotykane w wadliwych (słabo ukwaszonych) kiszonkach oraz w mleku.
Mikrobiologia prognostyczna = prognozowanie mikrobiologiczne
• subdyscyplina mikrobiologii żywności zajmująca się opracowywaniem modeli matematycznych reakcji drobnoustrojów na określone warunki środowiskowe oraz weryfikację ich zastosowania do przewidywania wzrostu, przeżywalności i inaktywacji mikroorganizmów w żywności;
• analiza ryzyka mikrobiologicznego na każdym etapie łańcucha żywnościowego;
• techniki modelowania pozwalają na szybkie określenie reakcji mikroorganizmów na zmieniające się warunki w żywności;
• możliwości zastosowania mikrobiologicznych modeli prognostycznych:
– przewidywanie okresu przydatności do spożycia,
– prognozowanie bezpieczeństwa mikrobiologicznego produktów przy zmianie składu lub technologii produkcji,
– obiektywna ocena konsekwencji ewentualnych niezgodności w procesie produkcyjnym i przechowywaniu żywności,
– tworzenie baz dla opracowywania przewodników, norm, kryteriów,
– wyznaczanie limitów krytycznych parametrów w krytycznych punkach kontrolnych w systemie HACCP,
– narzędzie edukacyjne dla pracowników przemysłu i handlu.


Rodzaje modeli prognostycznych

• Pathogen Modeling Program 7.0 (www.arserrc.gov/mfs/PATHOGEN.HTM): od wielu lat systematycznie rozbudowywany, zawiera ponad 35 modeli dla 11 rodzajów bakterii patogennych; pozwala przewidywać wzrost lub inaktywację drobnoustrojów przy ustalonej temperaturze, pH, NaCl/aw (aktywność wody nasyconego roztworu soli), zawartości kwasów organicznych, składzie atmosfery oraz azotynów w zmodyfikowanych pożywkach mikrobiologicznych;

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

White blood cell monocytes undergoing cell deat



To ludzka biała krwinka, zaatakowana przez bakterie.

Białe krwinki są częścią naszego układu odpornościowego - naszą armią walczącą z wrogiem: bakteriami, grzybami, wirusami.

Naukowcy z La Trobe University w Melbourne, wykorzystując mikroskopię 

szybkoklatkową, która pozwala na wykonanie setek zdjęć w ciągu sekundy, a następnie przyspieszenie tak wykonanego filmu, mogli dostrzec, jak komórka krwinki wystrzeliwuje cząsteczki ze swojego wnętrza, umierając.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,18127519,Po_raz_pierwszy_sfilmowano_smierc_bialej_krwinki.html#ixzz3hjtTLADk

środa, 29 lipca 2015

Użytkowanie pojemników superVac



Przedstawiamy produkt wysokiej klasy, odpowiadający najwyższym standardom dla przedmiotów użytkowych, które mają zastosowanie w bezpośrednim kontakcie z najważniejszą dla ludzi domeną 
jedzeniem, 

Zapraszamy do Klubu entuzjastów wolnej od bakterii i grzybów lodówki. 

wtorek, 7 lipca 2015

Wiedza otwiera możliwości

Zdrowie, by kosztować otaczający świat, specjaliści radzą:
 http://oswiata.sanepid.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2012/03/Kopia-ulotka-%C5%BCywienie-os%C3%B3b-60+-A4.pdf

Pomagając sobie sprawiamy że wzrastają nasze wymagania wobec jakości artykułów spożywczych.
Zmiany jakie możemy spowodować własnym dbaniem o szczegóły to szansa na wzrost świadomości ekologicznej u coraz większej ilości ludzi.



poniedziałek, 29 czerwca 2015

Zmiana przyzwyczajeń,  pytasz w jakim celu? Lecz odpowiedzi jest tak wiele że warto przytaczać argumenty poparte badaniami, zapraszam:
http://hoga.pl/lifestyle/4xp-czyli-jak-nie-marnowac-zywnosci/
jedzenie
Co czwarty Polak przyznaje, że wyrzuca jedzenie. Łącznie w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności. Najczęstsze błędy Polaków to przegapianie terminów przydatności, zbyt duże porcje i zakupy. Federacja Polskich Banków Żywności w kwietniu prowadzi kampanię „Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie”, której główną zasadą jest 4xP: planuj, przetwarzaj, podziel się, posegreguj.
To ostatnie chwile na przedświąteczne zakupy. Wypełnione po brzegi jedzeniem sklepowe koszyki i reklamówki pokazują, że nieodłącznym elementem Wielkanocy jest suto zastawiony stół. A zbyt duże i nieprzemyślane zakupy to pierwszy krok do marnowania żywności.
 - Idąc na zakupy nie powinniśmy być głodni. Jeśli jesteśmy głodni to kupujemy więcej żywności. A czas Świąt Wielkanocnych jest specjalnym czasem, kiedy i tak kupujemy jej więcej – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
W przedświątecznej gorączce powinniśmy znaleźć trochę czasu na planowanie: co gotujemy, ile porcji, jakie składniki i w jakich ilościach są nam do tego potrzebne.
 - Warto planować zakupy: najlepiej iść do sklepu z listą i kupować tylko to, co jest nam potrzebne, a do kosza nie dokładać wielu produktów, które mogą okazać się potem zbędne, minie termin przydatności i będziemy musieli je wyrzucić. Kolejna kwestia to jest planowanie posiłków: ile osób będzie, jak posiłek będzie wyglądał, jakie przygotować porcje - radzi Marek Borowski.
Powinniśmy również zwracać uwagę na to, jak szybko te potrawy się psują. Nawet jeśli kupiliśmy lub przygotowaliśmy za dużo jedzenia możemy je później przerobić na coś innego.
 - Możemy ją zamrozić albo zakonserwować. Kiedyś było bardzo modne konserwowanie, zamykanie w słoikach, a tak naprawdę to jest tzw. pasteryzowanie żywności, która później będzie przydatna do spożycia – podkreśla prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Równie ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności.
 - Jeżeli przygotowujemy dania wielkanocne, to zwróćmy uwagę, z jakich składników one są przygotowane i jakich temperatur potrzebują do przechowywania. Zastanówmy się też, czy mamy miejsce, żeby to wszystko przechować, bo czasem jedna lodówka nie jest w stanie pomieścić tych wszystkich potraw – mówi Marek Borowski.
Nadwyżki dobrej żywności można również oddać najbardziej potrzebującym, osobom, które żyją w skrajnym ubóstwie lub organizacjom, które takim osobom pomagają. W Polsce problem ten dotyczy 2 mln osób. Kolejne 10 mln jest zagrożonych ubóstwem.
Źródło: newseria.pl


środa, 17 czerwca 2015


Zmieniamy nasze zwyczaje żywieniowe mając na względzie ochronę zdrowia własnego i osób nam najbliższych, chętniej sięgamy po świeże owoce i warzywa, zwiększamy w naszej diecie udział ryb, owoców morza oraz filtrujemy wodę.


Produkty ekologiczne, szczególnie te świeże, po kilku dniach tracą swoje walory smakowe i estetyczne pomimo przechowywania ich w lodówce. Osoby świadome nietrwałości naturalnych produktów posiadające trwałe pojemniki próżniowe superVAC firmy AWG Polska, które sprawiają że zakup drogiej naturalnej żywności staje się przyjemnością poprzez świadomość że każdy wybrany produkt będzie przechowywany w warunkach niezbędnych do zachowania jego walorów smakowych i zapachowych przez dłuższy czas, wiedzą że koszmar wyrzucanej żywności mają poza sobą. Rosnąca świadomość ekologiczna przestaje być źródłem tematów na modnych forach a staje się codziennością stosowaną przez osoby pragnące zachowania naturalnego środowiska w równowadze.

Lodówka choć jest niezastąpiona, potrzebuje dodatkowych pojemników próżniowych by przedłużyć
trwałość żywności, szczególnie tej organicznej uprawianej tradycyjnymi metodami. Przechowywanie próżniowe zalecamy dla każdego produktu naturalnego pozbawionego chemicznych środków konserwujących także dla żywności świeżej , suszonej i suchej oraz suszonych owoców, herbaty, kawy oraz każdego produktu, którego przechowywanie wymaga środowiska pozbawionego powietrza.
Pojemniki próżniowe znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie zalecana jest jest ochrona przed wilgocią i powietrzem. Wprawdzie technologie wykorzystywane w produkcji lodówek sprawiają, że są one bardziej nowoczesne, poprzez zastosowane rozwiązania technologiczne dotyczące  higieny czy energooszczędności, to prawdziwym przełomem w przechowywaniu żywności są opakowania próżniowe superVAC Firmy AWG Polska, których walory prezentujemy na naszym kanale YouTube pod nazwą AWG-superVAC.  Zapraszamy ......
świe






poniedziałek, 15 czerwca 2015

Codzienny rytuał

Jem zdrowo, zasady zdrowego żywienia, piramidy zdrowego jedzenia, diety, codzienny rytuał świadomego swojego ciała i jego potrzeb człowieka, który pragnie realizować plany i marzenia.

W codziennym, obarczonym koniecznością początku dnia, nasze kroki kierujemy
do lodówki by zgodnie z przyjętą zasadą żywieniową przygotować sobie posiłek. 
Pierwsze wrażenia otrzymujemy od nosa, zaczynamy nerwowo poszukiwać źródła
paskudnej woni i do kosza trafia zapomniany zakup. Trochę żal bo miało być
wyjątkowe danie, często zapominamy że przebywamy w środowisku pełnym różnych form życia,które mają za cel, rosnąć i się mnożyć.
Niedostrzegalni złoczyńcy są dostarczani do naszych lodówek z każdym artykułem spożywczym układanym na półkach lodówki.
Aspekt ekonomiczny przy wysokich cenach markowych artykułów
spożywczych stanowi podstawę do szukania możliwości zachowania zapachu, smaku i świeżości nabytych frykasów przez dłuższy czas, dlatego firma AWG-superVAC stworzyła wyjątkowe pojemniki próżniowe, których zalety mogą Państwo zobaczyć na kanale: